Hipoterapia w niepogodę

Szanowni Państwo,
W związku z warunkami pogodowymi jakie czekają nas jesienią, część zajęć odbywać się będzie w formie terapii przy koniu na terenie stajni.
W trakcie tych zajęć terapeuci realizować będą cele terapeutyczne wytyczone dla danego pacjenta – zmieni się tylko miejsce prowadzenia terapii.
Praca przy koniu daje nowe możliwości, których nie ma podczas jazdy na jego grzbiecie. Dziecko poznaje budowę całego konia a nie tylko to co widziało do tej pory siedząc na nim. Poznaje jego zwyczaje, miejsce gdzie mieszka, co jada. Zdobywa nową wiedzę i umiejętności opiekując się nim (stymulacja sfery poznawczej).
W trakcie czynności wykonywanych przy koniu w stajni wzrastają zdolności motoryczne, następuje poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie ciała (sfera fizyczna).
To, że dziecko poznaje bliżej swojego wierzchowca i może coś dla niego zrobić zwiększa jego poczucie własnej wartości i motywuje do dalszych zajęć z koniem, zmniejsza zaburzenia emocjonalne (sfera emocjonalno-motywacyjna).
I wreszcie aktywne uczestniczenie w życiu stajni aktywizuje je społecznie i pozwala na nawiązanie pozytywnych relacji społecznych (sfera społeczna).
Tak więc nie jest to czas zmarnowany i warto korzystać z zajęć hipoterapii nawet jeśli pada deszcz!
W dobie koronawirusa zajęcia hipoterapii nawet te prowadzone w stajni (oczywiście z zachowaniem przepisów sanitarnych) są ważniejsze niż kiedykolwiek dla zdrowia fizycznego i psychicznego naszych dzieci.
Na zakończenie zwracam się do Państwa z prośbą o regularne regulowanie opłat za zajęcia, które są niezbędne dla płynności finansowej i funkcjonowania ośrodka (utrzymanie koni, wynajem stajni, wynagrodzenia hipoterapeutów).
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim zdrowia i bezpiecznego funkcjonowania w tych ciężkich czasach,
Anna Strumińska
Prezes Zarządu
Fundacji HIPOTERAPIA